Home » > Kategoria główna » „Każdy może zostać świętym Mikołajem”

„Każdy może zostać świętym Mikołajem”

Zachęcając dzieci do poznawania i kultywowania tradycji świątecznych, nie można pominąć postaci świętego Mikołaja oraz związanej z nim tradycji obdarowywania się prezentami. Z uwagi na wiek dzieci przedszkolnych, zwyczaj ten stanowi jedno z najprzyjemniejszych wydarzeń kojarzonych z okresem świątecznym. Aby ukazać dzieciom charytatywną i bezinteresowną działalność biskupa z Miry w grupach przedszkolaków  przeprowadzono projekt „Każdy może zostać świętym Mikołajem”i wspólnie z dziećmi przyłączyliśmy się  do projektu „Świąteczna Paczka”.

Głównym celem realizacji projektu było kształtowanie postaw poprzez zrozumienie pojęcia „czynienia dobra”, jako bezinteresownego działania na rzecz innych ludzi, zwierząt  kształtowanie postaw dobroci i radości dzielenia się z innymi. Dzieci poprzez aktywny udział w projekcie poznały historię Biskupa z Miry jako legendy dotyczącej pochodzenia Mikołaja. Z wielkim zaangażowaniem i radością  przekazały przyniesione  słodycze oraz pluszaki  do „Świątecznej Paczki”, a także gromadziły karmy i koce dla psów ze schroniska w Radlinie.

Wykonały ciekawe prace plastyczne oraz nauczyły się piosenki o Mikołaju, którą zaprezentowały podczas jego wizyty. Wspólnie zorganizowały „mikołajkowy kącik”, na który złożyły się rekwizyty Mikołaja, jego strój oraz liczne o nim książeczki. Na zakończenie projektu wykonaliśmy bombki na choinkę , które dzieci mogły podarować swoim rodzicom i podziękować im za  pomoc przy projekcie.

Realizacja projektu pozwoliła dzieciom wzbogacić wiedzę o Mikołaju oraz uświadomiła, że można czerpać radość również z dawania prezentów, a nie tylko otrzymywania.